RETAIL & RV

Mark C.
Google Review
Read More
"Always great service. Dan and the guys are very friendly, helpful and a pleasure to deal with. They have a nice selection of common R.V. supplies as well as some specialty items. They have a good size lot with designated in and out driveways so their facility access is super easy in & out, even with a rig in tow. Highly recommend for your propane refills. Fill"er Up @ Western Propane!"
B.L.
Yelp Review
Read More
"They are awesome!  I filled up my RV tank twice and used the dump once and they even provide the hose and gloves.  Their prices are good and staff is always polite and professional.  I would definitely recommend them!"
Gayle R.
Google Review
Read More
"Their courteous. Friendly and very helpful."
Previous
Next

PROPANE SERVICES

We live, sleep and eat propane; okay maybe not eat it, but we do live it. Our friendly, experienced and knowledgeable staff is well trained in the safe dispensing and delivery of propane.

We fill BBQ tanks, forklift cylinders, propane fueled lawnmowers, roofing pot kettles, motorhomes, travel trailers, fifth-wheels, buffing cylinders, fleet vehicles, patio heaters, outdoor fire pits, automobiles and more. Beyond refilling, we also deliver full cylinders to residential and commercial customers.

You will find our propane pricing to be the lowest in town. Our massive 30,000 gal. tank allows us to buy in bulk and pass the savings on to you.

propane gas retail services

PROPANE REFILL

Refilling of your existing cylinder or tank is always the most economical. We have no minimums, but do reward volume with a lower price for purchases of 20 + gallons.

It is important to know that refilling, at least here, is far less expensive than exchanging at a gas station or the like. Typical price of an exchange cylinder is $20-$21, however the cylinder is only 3/4 full. On the label it will say net. weight 15 lbs. Propane weighs 4.2 lbs. per gallon, thus 15 lb. equals 3.5 gallons. $20 divided by 3.5 gallons equals $5.71 per gallon. That’s crazy! While the price of propane does fluctuate, we have never been over $3 per gallon. Stay away from exchange and have your cylinder refilled completely for far less.

From the smallest cylinder to the largest tank, we refill them all.

YOUR RV PIT STOP

As long-time RV Owner, Gassy Dan saw the need for a one-stop location that offers RV supplies, propane, RV Dump station, air, water and ice.

It was important that the location be large enough to comfortably accommodate even the biggest of rigs. Welcome to Western Propane Services, we have all of these things plus Ez-in, Ez-out access and lots of room to maneuver.

You will find our propane pricing to be the lowest in town.

Our massive 30,000 gal. tank allows us to buy in bulk and pass the savings on to you.

western propane services retail

 

DUMP STATION:

Our deluxe RV Dump Station turns a typically unpleasant chore into a pleasant one. We provide the sewer hose, gloves, sink with soap and water hose. Read more about our RV Dump Stations.

 

RV SUPPLIES:

Our facility was designed to be RV Friendly. Separate entrance and exit gates along with plenty of room to maneuver, make it a breeze to dump, refill propane and shop for last minute supplies.

 

ICE:

Stock up your chest before you head out of town! We offer 10 lb. block, or 5 lb. and 20 lb. crushed. Gassy Dan likes his liquid refreshment cold.

ICE

 

WATER:

Need to fill your fresh water tank? Use our water and designated drinking water hose. Gassy Dan sez “Short of beer, water is the source of life”.

 

AIR:

Full air station providing 120 lbs. of pressure with 50’ of hose and gauge. Remember what Dad taught us about proper tire inflation. Or was that “pull my finger?”

AIR

CONTACT US TODAY!