RETAIL PROPANE SERVICES
PROPANE SERVICES
We live, sleep and eat propane; okay maybe not eat it, but we do live it. Our friendly, experienced and knowledgeable staff is well trained in the safe dispensing and delivery of propane.
We fill BBQ tanks, forklift cylinders, propane fueled lawnmowers, roofing pot kettles, motorhomes, travel trailers, fifth-wheels, buffing cylinders, fleet vehicles, patio heaters, outdoor fire pits, automobiles and more. Beyond refilling, we also deliver full cylinders to residential and commercial customers.
You will find our propane pricing to be the lowest in town. Our massive 30,000 gal. tank allows us to buy in bulk and pass the savings on to you.

PROPANE REFILL
Refilling of your existing cylinder or tank is always the most economical. We have no minimums, but do reward volume with a lower price for purchases of 20 + gallons.
It is important to know that refilling, at least here, is far less expensive than exchanging at a gas station or the like. Typical price of an exchange cylinder is $22-$28, however the cylinder is only 3/4 full. On the label it will say net. weight 15 lbs. Propane weighs 4.2 lbs. per gallon, thus 15 lb. equals 3.5 gallons. $25 (average price) divided by 3.5 gallons equals $5.95 per gallon; that’s crazy! While the price of propane does fluctuate, refilling is always the most cost effective. Stay away from exchange and have your cylinder refilled completely for far less.
From the smallest cylinder to the largest tank, we refill them all.